ВРЕДАТА ОТ ТОАЛЕТНАТА ЧАНИЯ

Много от придобивките на цивилизацията като парното, автоматичната пералня, WC тоалетната са чудесно благо и никой не се съмнява в ползата от тях. Но ще се учудите ли ако разберете, че съвременната тоалетна-стол е вредна и причинява редица болести, като хемороиди, рак на червата, апендицит и др. Защо? Как???

ЗА КАКВО СТАВА ДУМА?

От незапомнени времена човек е заставал в клекнала стойка при дефекация. И днес децата от всички култури инстинктивно приемат това положение на тялото за да се облекчат. Макар да изглежда необичайно за някого, който е прекарал целият си живот лишен от тази естествена опитност, това е природният начин, по който човешкото тяло е създадено да функционира.

Модерната тоалетна-стол е неотдавнашна измислица. Става популярна първо в Западна Европа преди по-малко от два века и то по случайност (мнозина опоненти твърдят, че седящи толетни е имало още в римско време, но това не е така.


Изобретена в Англия, от дърводелец и тръбопроводчик, и двамата без елементарно понятие от физиология, тя бива инсталирана в първата вътрешна тоалетна. 
"Порцелановият трон" бързо навлязъл в употреба, тъй като седящата стойка изглеждала по-достойна от клекналата – по-прилягаща на аристократи и царе. Още два фактора подпомогнали възприемането на новия "воден клозет" (WC). Първият бил, че в стремежа си да модернизира съществуващите санитарни условия, обществото приело, че седящите тоалетни са единствена алтернатива за водна тоалетна

Това предположение било неправилно, тъй като редом с "порцелановите тронове" били създадени „клекала”.

Вторият фактор е, че през 19-ти век в Англия всякакви открити дискусии по темата се смятали за крайно неприлични. Множество лекари още по онова време са изразявали сериозна загриженост за неестествената поза на тялото свързана със седенето на тоалетната, но подобно на новите дрехи на царя, това било немислимо за публично обсъждане. Вместо това британците избрали в името на модата да се насилват с изкривени гримаси върху неудобните си и неефективни нововъведения.

Остатъка от Европа, също както Австралия и Северна Америка, скоро последвали примера, инсталирайки тоалетни-стол във всички нови сгради, тъй като ни най-малко не искали да изглеждат нецивилизовани или по-изостанали от Великобритания – най-могъщата и влиятелна империя за времето. И така, само за няколко десетилетия по-голяма част от индустриализирания свят възприел "Новият Трон на Царя".

Днес много доктори свързват неестественият седнал начин на изхождане с често срещани заболявания, като апендицит, хемороиди, рак на дебелото черво, дивертикулит, възпаления на червата и др. 

Сред "клечащите" нации тези болести са рядкост

Резултатите от няколко научни изследвания потвърдиха, че изхождането в седнала поза не е присъщо за човека и носи вреда.
Да разберем как съвременната тоалетна-стол ни причинява заболявания.


Изследвания сочат, че в индустриализираните държави, половината от популацията над 40 годишна възраст страда от хемороиди.

Въпреки високата заболеваемост малко е направено за профилактика и откриване на първопричините, повече се набляга на лечението, което може да бъде скъпо, продължително и неефективно.

В същото време те липсват в "изостаналите" държави. Това обикновено се обяснява с "диета богата на баластни вещества".

Баластната теория така и не бива доказана, но през 1987 г. д-р. Берко Сикиров, израелски лекар, извършва клинично изследване, за да докаже напълно различна теория, обясняваща високата хемороидна заболеваемост в западните държави. Изследването по-късно бива публикувано в Израелски медицински журнал и Townsend Letter for Doctors and Patients.

В изследването са участвали двадесет пациенти, мъже и жени, с хемороиди в различни стадии. Всичките от тях са преминали през стандартно лечение с никакъв или минимален успех. Двама от пациентите са били с лигатура (превързване на кръвоносен съд) за да бъде търпимо състоянието им.

Пациентите минават през проктоскопия в началото на изследването. Предписаното лечение се състояло единствено в промяна на тоалетните им навици: да чакат докато позива за дефекация е силен (за да се избегне напъване) и да се изхождат единствено в клекнала поза.


Проктоскопията била повторена след една година. 

От 20-те пациенти, 18 съобщили за значително намаляване или изчезване на симптомите в период 4-5 дена до няколко месеца. Липсата на подобрение при останалите двама с лигатура се отдава на хирургическата обработка, довело до необратими изменения.

Контролните прегледи, 12 и 30 месеца по-късно, на 18-те пациенти (90% от участвалите в изследването) установяват, че те са напълно излекувани от хемороидите, без лекарства и интервенция.

Заключението на д-р. Сикиров е, че хемороидите се причиняват от непрекъснатото дразнене и увреждане поради прекомерното напъване в седнала поза на тоалетната. Причината е, че в тази поза (вижте илюстрацията в ляво) примката на пуборекталния мускул НЕ се отпуска напълно и ректумът е сгънат. 

Необходимо е напъване за да се преодолее тази преграда. Когато тази непрекъсната атака срещу тялото се премахне чрез завръщане към естествена клекнала поза, процеса на възстановяване започва сам.

Подробности от изследването на д-р. Сикиров можете да откриете тук.

През 2009 година японски учени потвърдиха заключението на на д-р. Сикиров със свое изследване, публикувано в списание "Lower Urinary Tract Symptoms"


В него участвали 6 доброволци. Техните ректуми били напълнени с контрастна течност, която се регистрира от ренгенова камера, и били накарани да я изпуснат в седнала и клекнала поза.

Заснетото с камерата показва, че аноректалният ъгъл се променял от 100 градуса в седнало положение до 126 градуса в клекнало. Измерване на налягането в коремната област също показвало значително по-малко напъване в клекнала поза.




ЯПОНСКИТЕ ТОАЛЕТНИ

Връзката на японците се е отразила и в техните тоалетни. Забележително е, че фекалите не отиват веднага в канала, а след пускане на водата

Това е важно, за да може човек да преглежда какво излиза от него – така може да се самонаблюдава по-добре, да прави определени изводи, от там да се грижи по-добре за здравето си и да подобри живота си.



Други варианти
В случай, че човек е лек и тоалетната му е здрава – винаги съществува варианта да стъпва върху нея. Това все пак крие известни опасности от счупване на тоалетната чиния. 

В галерията по-долу са онагледени някои варианти, когато вече има тоалетна чиния, а следващия ремонт е далеч. Такива приспособления могат да бъдат направени или купени. Едно чудесно изглеждащо решение е представено тук



За предпочитане е човек да поклечи в тоалетната и да излезе с добре освободен черва, отколкото да седи, да си навлича болести и да не се изхожда пълно.

Колкото повече сме се отдалечили от природната интелигентност – толкова пътят към здравето е по-дълъг. Колкото пътят е по-дълъг – толкова е по-добре да започнем да го вървим още сега. Здраве, разумност и доброта!


Резултата е фекален застой, който създава подходяща почва за инфекции и възпаления. Възпалението може да приеме формата на апандисит, дивертикули, болест на Крон или язвовиден колит (ulcerative colitis) в зависимост от вида бактерия намираща се там

Бъдете здрави и помнете: истинските неща винаги са прости.

СЕДЕМТЕ ПРЕДИМСТВА НА КЛЕКНАЛАТА ПОЗА

Първо, човекът е единственото животно, което трябва да изтласква съдържанието на червата си нагоре. Ако той живее природен начин на живот това не е проблем, защото неминуемо ще кляка през деня - да поровичка земята в градината, да подреди нещо, да поговори с някого, и тогава ръцете му естествено достигат земята (там е всичко, с което работи) а торсът е изцяло отпуснат върху бедрата. 

В тази напълно клекнала поза бедрата естествено притискат коремната област - дясното бедро притиска цекума (началото на дебелото черво), механично изтласквайки съдържанието му нагоре, докато лявото бедро притиска низходящата част, естествено изтласквайки отпадъците надолу към изхода.
  • Клекналата поза прави дефекацията (изхождане) по-бързо, по-лесно и по-пълно. Тя помага да се избегне "фекален застой" - основен фактор при рак на червата, апандисит и inflammatory bowel disease.
  • Клекналата поза защитава нервите, които контролират простата и мехура от разтягане и увреждане.
  • Клекналата поза добре уплътнява илеоцекалната клапа между дебелото и тънкото черво. При общоприетата седяща поза този клапан няма опора и често изпуска по време на дефекация, замърсявайки тънките черва.
  • При клечене се изправя и освобождава ректалния проход, който нормално е прегънат на 90 градуса. Този проход нормално е винаги затворен освен когато клекнем.
  • При клекнала поза червата се поддържат от бедрата. Това помага да се избегнат херния и дивертикули, които често са резултат от дългогодишно напъване в седяща поза.
  • Клеченето е високо ефективен, без хирургическо лечение метод срещу хемороиди, както са показали публикувани клинични изследвания.
  • За бременни жени, клекналата поза на тялото предотвратява натиска върху утера и приготвя за естествено раждане...OP+