ВСЯКА ГОДИНА НА 19 НОЕМВРИ ОТБЕЛЯЗВАМЕ СВЕТОВНИЯТ ДЕН НА ТОАЛЕТНАТА

Световната организация на тоалетните със седалище в Сингапур е определила 19 ноември за Световен ден на тоалетната. Този своеобразен "празник" се отбелязва от 2002 г. насам. Първите тоалетни, според историците, са се появили преди 5000 г. Те са открити край бреговете на днешна Шотландия – на Оркнейските острови.

Що се отнася до първата тоалетна чиния тя пък се е появила Китай. Близо е до ума, че е била създадена специално, за да задоволява физиологичните нужди на тогавашния император, управлявал около 100 г. сл. Хр., и била, естествено, от чисто злато. Горе-долу по това време пък започнали да се ползват обществените тоалетни в Древен Рим. В тях се събирали към 40 души, които обсъждали последните новини от Форума, докато се облекчавали дружно. Древните римляни използвали морски гъби вместо тоалетна хартия. 




Тоалетни в домовете имали само най-най-богатите, а останалото население ползвало обществените. По него време те наброявали 144 - за милион и половина население

Та там поставени във вода били въпросните гъби. За посещение в тоалетната се плащало и който нямал дребни стотинки, ползвал огромните делви по ъглите на улиците. Урината се ползвала от перачите. 

Император Веспасиан въвел такса за перачите, които събирали урината по този начин и на упрека на сина си отговорил: "Парите не миришат!".

Постиженията на Античността относно облекчаването били изцяло забравени в Западна Европа през целия период на Средновековието


Дори в дворците не е имало места за облекчаване, както и канализация. Благородните персони се разтоварвали, без да подбират мястото – по стълбите, в ъгъла на стаята, за което имали официално разрешение от краля.

Както е известно, французите изливали нощните си гърнета през прозорците. След един "инцидент" с крал Луи XIV, който се разхождал по една от улиците на френската столица, била въведена заповедта преди изливане на гърне на улицата, да се извиква три пъти "Пази се!”
Дори се смята, че поради опасността от поливане с подобни уханни течности, през XVII век в Париж са излезли на мода широкополите шапки.

Първата тоалетна с водно измиване е дело на сър Джон Харингтън, който я изобретил през 1590 г. за английската кралица Елизабет І. Тогава в Лондон все още нямало водопровод, но раболепните слуги измивали съдържанието от височайшия нужник. 


През 1861 г. Томас Крепер усъвършенства произведението на Харингтън, като към чинията добавя казанче за вода.

В днешно време съществуват тоалетни, които притежават ясно изразен коефициент на интелигентностговорят, пеят, измиват, като единствено не могат да водят смислен диалог с използващия ги. Но пък един ден, може да се появят и такива...OP+




ОЩЕ ПО ТЕМАТА

ЛИПСАТА НА КАНАЛИЗАЦИЯ И ВОДОСНАБДЯВАНЕ В СВЕТА СА ПРИЧИНА ЗА ЗАГУБВАНЕТО НА МНОГО ПОВЕЧЕ ЖИВОТИ, ОТКОЛКОТО ВСИЧКИ ВОЙНИ ПРЕЗ XX в.

19 ноември е световният ден на... тоалетната. Освен това, има и Световна тоалетна организация, която се бори за нормални хигиенни условия на хората.

Денят се чества от 19 ноември 2002 г. съгласно решение, взето на Първата международна конференция на Световната организация на тоалетните в Сингапур, състояла се между 20 и 22 ноември 2001 г.

Липсата на канализация и водоснабдяване в света са причина за загубването на много повече животи, отколкото всички войни през XX в., сочат данните на световната организация.

Според тях повече от 80% от канализацията на развиващите се страни се влива без пречистване в езерата, реките и бреговите зони.

В момента човек прекарва средно около три години от живота си в санитарното помещение, което отрежда на тоалетната важно място в живота ни.

Близо 2,5 млрд. души по света обаче нямат достъп до елементарни санитарно-хигиенни условия.

Заради липсата на канализация тези хора рискуват здравето си, а всяка година 1,8 млн., предимно деца, губят живота си - по данни на световната организация.

Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият причинител на зарази в световен план, коментират експертите.


Над 70% от учениците в България не използват тоалетните в училище и стискат, показа изследване, което НМД е провела сред над 800 ученици от цялата страна през 2010 г. Основната причина, която учениците изтъкват, е лошото състояние на училищните тоалетни.

Последиците се отнасят не само до физическото, но и до психичното и социално благополучие на децата.

Лошото състояние на училищните тоалетни крие изключително сериозни рискове за здравето на децата. Вредният навик за стискане в ученическа възраст на по-късен етап може да доведе и до редица заболявания на отделителната система, посочват от НМД...OP+


Източник: ЕПА/БГНЕС

19 ноември е световният ден на... тоалетната. Освен това, има и Световна тоалетна организация (WorldToilet.org), която се бори за нормални хигиенни условия на хората.

Липсата на канализация и водоснабдяване в света са причина за загубването на много повече животи, отколкото всички войни през XX в., сочат данните на световната организация.

Според тях повече от 80% от канализацията на развиващите се страни се влива без пречистване в езерата, реките и бреговите зони.

В момента човек прекарва средно около три години от живота си в санитарното помещение,което отрежда на тоалетната важно място в живота ни.
Близо 2,5 млрд. души по света обаче нямат достъп до елементарни санитарно-хигиенни условия.

Заради липсата на канализация тези хора рискуват здравето си, а всяка година 1,8 милиона, предимно деца, губят живота си - по данни на световната организация.

Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият причинител на зарази в световен план, коментират експертите.

Сигурно затова вниманието на много компании, включително и технологични, е насочено към усъвършенстване на тоалетните, към които се добавят все повече екстри.

Новите технологии скоро ще направят излишна тоалетната хартия, а и ще превърнат тоалетната чиния от необходимост в начин за релаксация.

Възможно е в близко бъдеще и медицинските прегледи да бъдат заменени от посещения до тоалетната, благодарение на разработка на японска компания.

"Умната" система може да измерва нивата на захарта в урината, кръвното налягане, телесните мазнини и тегло. 

Въпреки предразсъдъците, че тоалетната е едно от най-мръсните места, последните изследвания сочат, че по клавиатурата на компютъра например има пет пъти повече вредни микроорганизми, в сравнение с тоалетната, а на бутон в асансьора - близо 40 пъти повече микроби.

Първите тоалетни са на възраст 5000 години и са открити на Оркнейските острови, край бреговете на Шотландия. Те били построени до къщите, при това нямало нужда да бъдат чистени.

Египтяните ходели до тоалетната в каменни ями, които след това заривали с пясък, който периодично сменяли.

Първата тоалетна чиния е китайска. Била на един от императорите, който управлявал през 50-100 г.. Тя била направена от злато и свързана с водопровода, така че водата отмивала всичко в канализацията.

За първи път обществени тоалетни били построени в Древен Рим през първи век. 

Римляните се събирали в тоалетните по 30-40 души, като водели през това време светски разговори.

Флавий пръв въвел заплащането в градските тоалетни. Негова е крилатата фраза, че парите не миришат.

През 1590 г. сър Джон Харингтън въвел тоалетната с водно измиване в Англия. Била направена за кралския двор. 

През 1861 г. тоалетната чиния била усъвършенствана от Томас Крепер, който я свързал с казанче за водаА отходната тръба била така извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.

Може би на това първично ниво все още е състоянието на обществените тоалетни у нас, коментират експерти за БТА.

По думите й в София на практика няма обществена тоалетна, тъй като всички тоалетни са продадени преди години и са частна собственост.

Не се знае кой отговаря за санитарните норми в тоалетните, добави тя.

Това е и поводът ученици от цялата страна да клекнат символично в знак на нуждата от адекватни условия в училищните тоалетни, съобщиха от пресофиса на Национална мрежа за децата.