УЧИЛИЩНИТЕ ТОАЛЕТНИ


































150 УЧИЛИЩА У НАС СА С ВЪНШНА ТОАЛЕТНА
Много деца не ги ползват и това 
уврежда здравето им
В 21 век в България все още има училища, които са с външна тоалетна. Заради условията в тях много деца не ги ползват докато са на училище и това уврежда здравето им, категорични са лекарите.

Учениците са между 5 и 7 часа на ден в училище. И за това време те може да не отидат нито веднъж до тоалетната. Още по-тежък случай, е когато тоалетната е външна, както е в 150 училища в страната.

Над 70% от децата всъщност не използват училищните тоалетни по предназначение. 


Стискането води до разширяване на пикочния мехур и задържане на течности.

В столичната френска гимназия са направили ремонт на тоалетните за 100 000 лева. Тоалетната за момчетата е в зелено, а за момичетата - в розово.

Тъй като днес е Световният ден на тоалетната, от Национална мрежа за децата призовават учениците да не си мълчат, а да настояват Министерство на здравеопазването да въведе стандарт за санитарните възли в училище, така че ходенето до тоалетната да не е неприятно преживяване.


 

 

  

НЕ ДОПУСКАЙ ТОВА В УЧИЛИЩЕ



РОДИТЕЛИ ИЗБИРАТ УЧИЛИЩЕ ПО ТОАЛЕТНАТА


Снимка: Гергана Вутова
Тоалетните в 3-о СОУ “Марин Дринов” в София са ремонтирани преди 2 години, но по вратите периодически се появява “украса” от различни надписи и рисунки. 

Pодителите вече избират училището по тоалетната. Е, в големите градове. В малките са доволни дори и само ако не ги е застигнала оптимизацията на школската мрежа и класните стаи не са запечатани.

В София, Пловдив, Варна обаче майки и бащи първо инспектират санитарния възел и чак тогава записват първолака.

Неугледно ли е, си дават детето само ако директорката тържествено обещае, че започва ремонт. И то сериозен.

Иначе малките се стискат и ходенето по нужда се превръща в наказание, което не може да се сравни с нищо.

Първобитните условия не са само плашило за първолаци и семействата им - за срам вцепеняват и дипломати

След такъв прецедент тоалетните вече са най-хубавите помещения в основно училище “Отец Паисий” във Видин, а засенчват и много столични, след като бяха ремонтирани със средства от японското правителство. Остава да бъдат монтирани само аксесоарите, всичко ще е довършено до първия учебен ден, каза директорът Тони Герасимов.

Преди година снимки на мизерните WC били изпратени в посолството като част от документацията, с която училището кандидатствало по програмата на японското правителство за безвъзмездна помощ за проекти на местно равнище. 

Понеже гледката била като от филм на ужасите, във Видин били изпратени няколко дипломати да видят дали е възможно да е истина.

Японците се втрещили от гледката в сервизните помещения, дъхът им спрял от миризмата. След това училището получи 40 хил. евро за ремонт.

За откриването ще бъде поканен японският посланик, а в продължение на 5 години посолството ще следи как се поддържат кабинките. Те наистина са станали най-приятните помещения в училището, дори са единствените с нова дограма.

В повечето училища у нас отиването до “онова място” е кошмарно преживяване. 

30-40-годишните врати на кабинките я не се затварят, я се залостват така, че се налага друг да идва на помощ и да отваря.

Няма тоалетна хартия и сапун, топлата вода е лукс, ако изобщо крановете пускат нещо.

С рекордна глоба за подобна картина се прочу училище в Неделино. Здравната инспекция в Смолян показа твърда ръка и санкционира ръководството на “Св. св. Кирил и Методий” с 5000 лв. заради мръсни клозети, но пък школото не ги плати.

Глобата удари школото през септември 2007 г. Клекалата били продънени, стените боядисани с блажна боя, а пластовете хартия от основата на талашитените врати “цъфтяла”, установили инспекторите.

Сумата е много голяма за училище, още повече че вече сме с делегиран бюджет, казва директорката Вера Балканска. Тя е обжалвала в Районния съд, който отменил пряката отговорност на шефката, но оставил санкцията на учебното заведение.

Писала съм докладни до общината за състоянието на санитарните помещения, но тогавашната управа не даде пари за ремонт, казва Балканска. Миналата година всички 540 ученици от 1-и до 11-и клас бяха преместени в основното училище в града на две смени, за да се направи ремонт на сградата на гимназията. В основното училище, което е и по-старо, кабинките са в още по-окаяно състояние. Чрез проект по оперативната програма за регионално развитие с 1 млн. лв. е потегнато цялото школо. Работата обаче потръгнала чак след глобата. Сега училището е едно от най-модерните в областта. "Тоалетните са като в хубав хотел, не можем да ги познаем ", радват се учениците.

Ремонтите в 43 държавни училища, на места и на тоалетните, са започнали твърде късно и вероятно няма да са завършили до 15 септември, казаха от образователното министерство. Оттам ще следят довършването да не попречи на учебния процес...OP+

Д-р Атанас Мангъров, детски инфекционист: Най-добре с клекало

Училищната тоалетна трябва да бъде лесна за поддържане (миене), да е с възможно най-малко подвижни и годни за чупене части, да осигурява минимален контакт с тялото на децата и да има мивки със сапун и кърпи.

Подходящи са тоалетни с клекало тип "турска", които, освен че са най-физиологични, са и най-лесни за почистване. И най-важното: при ползването им няма пряк допир.

Тоалетните чинии изглеждат добре при проектиране и когато не са в употреба, но изискват сериозна поддръжка, която повечето училища не могат да си позволят. 

Необходимостта от контакт със седалката им отблъсква значителна част от децата. 

Те се катерят върху чиниите, което, освен че е опасно, ги замърсява допълнително

Особено важно е осигуряването на тоалетна хартия. Липсата води до употреба на подръчни средства - листове от тетрадки, вестници, мокри кърпички и пр., и неминуемо запушване. 

За момичетата са необходими достатъчен брой отделни тоалетни, значително повече, отколкото при момчетата.

При момчетата са за предпочитане общите писоари, позволяващи едновременно ползване от мнозина, тъй като индивидуалните не могат да поемат нуждаещите се за краткото време на междучасието. 

Стига се до струпване на деца, част от които неизбежно се облекчават където могат.

В тоалетните трябва да има отделен сектор за ученици с увреждания, оборудван с необходимите приспособления.

Не е излишно в началото на учебната година да се отделят и няколко минути за инструктаж и обяснения на място
...OP+


ЯПОНСКИТЕ ТОАЛЕТНИ

Връзката на японците се е отразила и в техните тоалетни. Забележително е, че фекалите не отиват веднага в канала, а след пускане на водата

Това е важно, за да може човек да преглежда какво излиза от него – така може да се самонаблюдава по-добре, да прави определени изводи, от там да се грижи по-добре за здравето си и да подобри живота си.





Клекалото изгонено с наредба от училищата



Съвременни тоалетни ще заменят клекалата във всички училища, предвижда нова наредба за условията, в които прекарват децата. 

Това съобщи доц. д-р Стефанка Шпангенберг, шеф на "Детско и училищно здравеопазване" в Националния център по опазване на общественото здраве и участник в изготвянето на документа. Целта е осъвременяване на средата.

Заради целодневното обучение на малките пък директорите ще бъдат задължени да осигурят за всяко от тях персонално шкафче, в което да си оставят учебниците. И да не мъкнат тежки чанти.

Лекарите искат да се намалят домашните и уроците за първолаците за сметка на повече спорт и занимания от типа на кръжочните. 


Сега при целодневно обучение 7-годишните прекарвали в учене седнали почти един работен ден. Затова моделът трябвало да включи повече двигателна активност...OP+



В ЕС С ВЪНШНИ ТОАЛЕТНИ  


Може ли една страна в XXI век да бъде в Европейския съюз с външни тоалетни? Може, разбира се, ако страната е България.
Тези дни стана ясно, че ученици от Плевенско не са и сънували тоалетни вътре в училище. Деца от 14 училища в тази област са ощетени откъм лукса, наречен вътрешна тоалетна в училище. Учениците ходят във външни тоалетни и сами си носят вода, с която да хигиенизират неприятните помещения поне малко. 

Примирени с всичко, деца и учители казват, че през зимата е най-зле, защото студът прониква отвсякъде.

От Районната здравна инспекция обаче са спокойни, защото според тях тоалетните били в добро състояние и нямало опасност децата да се заразят. Интересно как разбраха това чиновниците, които ходят във вътрешни тоалетни? 

Ако някой от ЕС прочете тъжната и абсурдна дописка за несгодите на българските ученици, той едва ли изобщо ще разбере за какво става дума.

Едва ли някой от Франция или Германия се е сблъсквал с подобен проблем, защото в тези страни древните нужници са отдавна далечна история. 

Децата там са снабдени със съвременни тоалетни, а ние тук наричаме нормално това, което се случва в селата. На никого ли от чиновниците не му хрумна да снабди учениците поне с химически тоалетни, които се поддържат лесно и са чисти?

Само че на хората, работещи в здравната инспекция, това ще им хрумне едва тогава, когато техните деца бъдат сполетени от подобно неприятно всекидневие. 

Децата от селата обаче явно не са свикнали да се оплакват. Те са калени и са видели къде-къде по-лоши неща. Селските ученици не се оплакват, те знаят, че и да го направят, няма кой да ги чуе.

Родителите също си траят, защото също както децата си знаят, че и да се обидят, гласът им не се чува. А нашите прехвалени евродепутати дали знаят как живеят учениците от селските училища?...OP+

Фани Чоджумова